BLI MEDLEM IDAG

Bli medlem nu och höj din jobbvardag med ny kunskap kring ledarskap, motivation och hur du presterar på topp!

Bli medlem nu!

Problem som blir till lösningar

Det bästa som finns är när ett problem uppmärksammas och åtgärder sätts in för att hitta en lösning. Då vet man att utvecklingen faktiskt går framåt.

I veckan publicerade vi ett par artiklar som uppmärksammar senior arbetskraft. I Sverige är vi dåliga på att ta vara på all kompetens som äldre besitter. Men det finns projekt som vill råda bot på det. Det känns tryggt inför framtiden

Norden är en liten klick på världskartan. Ändå skiljer sig de olika länderna åt på många sätt – inte minst när det gäller arbetskultur. Hur är det till exempel att arbeta i Danmark?

Christian Jansson vid Handelshögskolan i Göteborg har forskat på hur olika former av belöningssystem påverkar medarbetarna på företagen. Genom att satsa på personalen blir företagen mer lönsamma. Det visar, än en gång, hur viktig motivationen är för utveckling på alla plan. Läs mer här!

Men hur motiverar man medarbetare som inte mår bra? Om en nära kollega fått lämna sitt jobb, till exempel? Magnus Sverke är professor i organisationspsykologi vid Stockholms universitet. Han berättar om hur man som ledare kan hantera den svåra utmaningen att göra hårda neddragningar i personalstyrkan.

Det finns lösningar på alla problem... Det gäller bara att hitta den som fungerar bäst.

Ha en trevlig helg!