För att kunna spetsa och fokusera ordentligt på områden vi tycker är värda riktig fördjupning, har Motivation.se börjat med teman. Vi publicerar ett antal artiklar och...

Alla vinster går inte att mäta

Chip Conley: "Vi är alla människor, oavsett vilken roll vi har på jobbet".

Som ledare är det är lätt att fokusera på det konkreta, det som går att mäta i siffror och lönsamhet. Men Chip Conely, grundaren av hotellkedjan Joie de Vivre Hospitality i USA, menar att en framgångsrik ledare också måste kunna mäta det ogripbara och alltid ha som mål att skapa en miljö där lyckan tillåts växa.

Chip Conley startade sitt första hotell 1987 i Kalifornien. Han var då 26 år gammal. Idag äger han ett trettiotal hotell och boutiquer och har skrivit ett antal böcker om ledarskap och framgång. En av grundpelarna i hans eget ledarskap är att skapa en miljö där medarbetarna känner delaktighet och engagemang – enligt Conley det som ger förutsättningar för att känna lycka.

I en föreläsning i Long Beach Kalifornien , februari 2010, beskriver han hur hans företag växte medan många andra föll när IT-bubblan sprack på nittiotalet. Han är själv övertygad om att en av anledningarna var hans insikter kring vikten av att skapa en arbetsmiljö där medarbetarnas välmående alltid är i fokus.

- Vi är alla människor, oavsett vilken roll vi har på jobbet. Och när jag funderade kring det insåg jag att individuella behov är samma för alla, säger Conley.

Maslows behovstrappa

Han ger exempel, baserade på den amerikanske psykologen Abraham Maslows behovstrappa, som utgår från vad människan motiveras av. Conley överför Maslows behovsteori på sin egen verksamhet och visar hur samma mekanismer gäller även för kollektivet inom ett företag – Survival, Success och Transformation, det vill säga Överlevnad, Framgång och Utveckling – i den ordningen.

Conley menar att ledare idag fokuserar alltför mycket på det handgripliga, det som går att mäta – men helt missar det viktigaste, nämligen de värden som inte är mätbara – som lycka. På en resa till Bhutan blev det tydligt för honom att vi i väst har mycket att lära från människors sätt att leva i öst.

- Människor i väst strävar efter att få det vi vill ha, materiella ting och objekt. Medan man i öst strävar efter att vilja ha det som finns, att trivas i sin vardag.  Det är en stor skillnad i mentalitet.

Med sig hem från sin resa tog han bland annat lärdomen att ledaren och kungen i Bhutan infört mätningar av BNL vid sidan av BNP – man mäter inte bara Bruttonationalprodukten i landet utan också Bruttonationallyckan. Den här typen av mätningar sprider sig nu och flera länder har börjat använda sig av BNL för att mäta befolkningens lycka.

- Vi ska mäta det som är viktigt. BNP mäter bara det som är gripbart, inte det som räknas.

Och Conely menar att en företagsledare aldrig behöver välja mellan lönsamhet och en arbetsmiljö som prioriterar lycka för medarbetarna.

- Man kan ha båda. Och en miljö som lyckas skapa medarbetare som känner lycka, blir alltid lönsam i längden.

Se klippet här!

  • Uppleva

Många företag brister i att involvera sina anställda i företagets strategiska riktlinjer. För att medarbetarna ska kunna vara motiverade, engagerade och bidra med bra resultat måste de få vara med och påverka de strategiska riktlinjerna - eller åtminstone känna sig delaktiga.

  • Leda

Att genomföra ett grundligt förändringsarbete i ett internationellt storföretag är ingen enkel uppgift. Den största utmaningen är att förändra företagskulturen, säger teknikkonsultföretaget Amec:s VD Samir Brikho. Men det är också viktigt att lägga fokus på kärnverksamheten och att säkra kompetensförsörjningen.

  • Uppleva

Är du sugen på att åka till Japan? Varför inte göra slag i saken och börja med en tripp till Tokyo. En stad med 8,6 miljoner invånare och hur mycket som helst att göra och se. Inspirerande och energigivande - här är några små tips.

  • Leda

Låt oss anta att det finns uppemot 15 breda politikområden som måste diskuteras och behandlas i Sveriges riksdag varje år. Arbetsmarknad, utrikesfrågor, A-kassa, socialförsäkring, skola ...

  • Motivera

Är det någon som förstår vikten av att sätta upp tydliga målbilder så är det fotbollsspelaren Jesper Blomqvist. Med lilla Tavelsjö i Västerbotten som startpunkt gjorde den unge vänsteryttern en resa som de flesta spelare bara kan drömma om - till storklubbarna Milan och Manchester United.

  • Projektleda

Under våren har jag kommit i kontakt med två olika företag som fått mig att tänka. Båda företagen jobbar agilt - men bara ett av dem levererar i tid, enligt produktvisionen och mot en hållbar design.

  • Projektleda

Att ta fram en ny process ger nytt liv åt organisationen med löfte om nya ting, något som ska lösa störande problem och innebära ett nytt ”sätt att göra saker på” som kommer att få medarbetarna att stråla av tacksamhet. Tyvärr blir processen ofta juvelen i kronan medan människorna hamnar på efterkälken.

  • Planera

Det finns en mängd applications, ”appar” till mobiltelefonen, som kan hjälpa dig att effektivisera dina möten. Dessa smarta verktyg kan laddas ner till din mobiltelefon på bara ett par minuter och är ofta gratis. 

  • HR

Personer som tidigt i sin sjukskrivning får hjälp av Försäkringskassan blir sjukskrivna längre tid, visar en ny studie.

  • Leda

Verksamhetsidé, vision och värderingar utgör ett viktigt ramverk för alla som är del av en verksamhet. Men ramverket behöver förtydligas med engagerande mål med en kortare och längre tidshorisont. Målen skall styra mot kommersiella resultat, strategiska landvinningar och innovativa framgångar.

Motivationsbloggen

Veckan som gått har haft fokus på vårt Tema:vision. Våren är kanske en bra tid att fundera över sånt?

  • Hälsa

Jag har precis varit på ett första besök på skolan med min äldsta son och det var ett magiskt ögonblick: Träffa fröken. Spana in kompisarna. Kolla in matsalen. Allt det där… Som förälder är man förstås angelägen om att de ska bli omtyckta, smälta in, få vara med. Det är mänskligt. Det vill vi även när vi är vuxna.

  • Leda

Människor tar till sig ledaren innan de tar till sig visionen. Detta är utan tvekan den viktigaste skillnaden när det gäller att vara en framgångsrik ledare. Människor följer inte nödvändigtvis idéer, koncept eller visioner. Människor följer ledare som påverkar och får kontakt med dem. Men för många är ledarskap inte en inneboende egenskap, ledarskapets gen finns inte inbäddat i vårt DNA. Lyckligtvis, som John Maxwell påpekar, kan vi tillägna oss de egenskaper som är förutsättningen för ledarskap. Koppla ihop dem med en stark önskan, en passion och ingenting kan hålla dig från att bli  ledare. Processen att bli en ledare innebär en livslång serie av lärande och utveckling.
 

  • Leda

Hur får du andra att dela din vision för framtiden? Det är en fråga varje ledare som vill utöva ett betydande inflytande, behöver bli klar över. Tyvärr misslyckas många med att få stöd för sin vision, eftersom de helt enkelt börjar på fel sätt.

  • Leda

Marika Markovits, direktor på Stockholms Stadsmission och präst i Svenska Kyrkan, har utsetts till Arbetsgivaralliansens ledarstipendiat 2012. Juryn fastnade för hennes tydliga vision och arbete med att stärka Stadsmissionens varumärke. "Jag tycker om att jobba med förändring, att ha en vision om vart vi ska och hur vi ska ta oss dit", säger hon.

  • Leda

Det senaste halvåret har jag lärt mig nyttan av att faktiskt våga drömma. Att våga tro på sina drömmar så pass mycket att de till slut blir verklighet. Drömmar, målbilder, visioner… Synonymerna för det du vill uppnå eller lyckas med är många. För mig var det att skriva en bok.

Dela |

Partners

Litteraturtips