För att kunna spetsa och fokusera ordentligt på områden vi tycker är värda riktig fördjupning, har Motivation.se börjat med teman. Vi publicerar ett antal artiklar och...

Fler tester mäter individens begåvning

Tydliga trender på marknaden för personlighetstester vid rekrytering.

Det händer mycket på marknaden för personlighetstester och trenderna är starka. Numer väljer många företag att göra ett första urval via datoriserade självtester. Man mäter begåvning i större utsträckning än tidigare och arbetar mer med interna kravprofiler.

Den kanske allra tydligaste trenden vad gäller personlighetstester är arbetsgivares vilja att betrakta individen utifrån ett helhetsperspektiv, oavsett om det rör sig om en nyrekrytering eller en omorganisation. Man vill bland annat testa om personen i fråga är stresstålig, förändringsbenägen och har empati.

Kandidatens personlighet, drivkrafter, attityd och individuella egenskaper ges ett större utrymme. I takt med att många organisationer blir allt mer slimmade så minskar också utrymmet för felmarginaler, man behöver kunna placera rätt person på rätt position direkt.

- Det innebär att en presumtiv medarbetare gärna ska ha förmåga att sätta egna mål och jobba fokuserat mot dem. Individen ska också passa in i teamet.  Ett viktigt syfte med personlighetstester är just att minska felmarginalen i samband med rekryteringar, säger Roger Pettersson, vd på Testhuset.

Fler använder sig av interna kravprofiler

- Jag tror också att fler arbetsgivare kommer att arbeta med interna kravprofiler framöver. Man utgår från en medarbetare som lyckats bra på en viss position och jämför presumtiva medarbetare med henne eller honom.  Medarbetaren som lyckats bra blir underlag för en kravprofil som tydliggör vilka egenskaper som passar in i och behövs i gruppen, säger Roger Pettersson.

Enligt Jörgen Bågeman på testleverantören SLG Thomas International kommer datoriserade urvalstester att bli allt vanligare de kommande åren. Många företag ligger i startgroparna att lansera automatiserade processer via Internet i de första stadierna av en rekrytering. Testerna fungerar som ett första filter. När man väl fått fram ett antal kandidater som stämmer överens med kriterierna för en tjänst tar specialister vid och utför de senare stadierna av testprocessen.

Fler tester mäter individens begåvning

Den kanske allra tydligaste trenden på marknaden för rekryteringstester på senare år är övergången från tester som i första hand mäter individens egenskaper till tester som istället fokuserar på att mäta individens begåvning.

- Tidigare var många arbetsgivare rädda för att mäta begåvning, det ansågs inte lika korrekt som att bedöma en individs egenskaper. Men genom att mäta en av begåvningsfaktorerna, intellektuell kapacitet där kunskap, erfarenhet och utbildning inte påverkar testresultat, får man en konkret och överskådlig skala över individens olika kapacitetsnivåer.  Det här skiftet har också bidragit till att få igång diskussionen kring vilken begåvning som krävs för olika positioner, säger Jörgen Bågeman.

  • Uppleva

Är du sugen på att åka till Japan? Varför inte göra slag i saken och börja med en tripp till Tokyo. En stad med 8,6 miljoner invånare och hur mycket som helst att göra och se. Inspirerande och energigivande - här är några små tips.

  • Leda

Låt oss anta att det finns uppemot 15 breda politikområden som måste diskuteras och behandlas i Sveriges riksdag varje år. Arbetsmarknad, utrikesfrågor, A-kassa, socialförsäkring, skola ...

  • Motivera

Är det någon som förstår vikten av att sätta upp tydliga målbilder så är det fotbollsspelaren Jesper Blomqvist. Med lilla Tavelsjö i Västerbotten som startpunkt gjorde den unge vänsteryttern en resa som de flesta spelare bara kan drömma om - till storklubbarna Milan och Manchester United.

  • Projektleda

Under våren har jag kommit i kontakt med två olika företag som fått mig att tänka. Båda företagen jobbar agilt - men bara ett av dem levererar i tid, enligt produktvisionen och mot en hållbar design.

  • Projektleda

Att ta fram en ny process ger nytt liv åt organisationen med löfte om nya ting, något som ska lösa störande problem och innebära ett nytt ”sätt att göra saker på” som kommer att få medarbetarna att stråla av tacksamhet. Tyvärr blir processen ofta juvelen i kronan medan människorna hamnar på efterkälken.

  • Planera

Det finns en mängd applications, ”appar” till mobiltelefonen, som kan hjälpa dig att effektivisera dina möten. Dessa smarta verktyg kan laddas ner till din mobiltelefon på bara ett par minuter och är ofta gratis. 

  • HR

Personer som tidigt i sin sjukskrivning får hjälp av Försäkringskassan blir sjukskrivna längre tid, visar en ny studie.

  • Leda

Verksamhetsidé, vision och värderingar utgör ett viktigt ramverk för alla som är del av en verksamhet. Men ramverket behöver förtydligas med engagerande mål med en kortare och längre tidshorisont. Målen skall styra mot kommersiella resultat, strategiska landvinningar och innovativa framgångar.

Motivationsbloggen

Veckan som gått har haft fokus på vårt Tema:vision. Våren är kanske en bra tid att fundera över sånt?

  • Hälsa

Jag har precis varit på ett första besök på skolan med min äldsta son och det var ett magiskt ögonblick: Träffa fröken. Spana in kompisarna. Kolla in matsalen. Allt det där… Som förälder är man förstås angelägen om att de ska bli omtyckta, smälta in, få vara med. Det är mänskligt. Det vill vi även när vi är vuxna.

  • Leda

Människor tar till sig ledaren innan de tar till sig visionen. Detta är utan tvekan den viktigaste skillnaden när det gäller att vara en framgångsrik ledare. Människor följer inte nödvändigtvis idéer, koncept eller visioner. Människor följer ledare som påverkar och får kontakt med dem. Men för många är ledarskap inte en inneboende egenskap, ledarskapets gen finns inte inbäddat i vårt DNA. Lyckligtvis, som John Maxwell påpekar, kan vi tillägna oss de egenskaper som är förutsättningen för ledarskap. Koppla ihop dem med en stark önskan, en passion och ingenting kan hålla dig från att bli  ledare. Processen att bli en ledare innebär en livslång serie av lärande och utveckling.
 

  • Leda

Hur får du andra att dela din vision för framtiden? Det är en fråga varje ledare som vill utöva ett betydande inflytande, behöver bli klar över. Tyvärr misslyckas många med att få stöd för sin vision, eftersom de helt enkelt börjar på fel sätt.

  • Leda

Marika Markovits, direktor på Stockholms Stadsmission och präst i Svenska Kyrkan, har utsetts till Arbetsgivaralliansens ledarstipendiat 2012. Juryn fastnade för hennes tydliga vision och arbete med att stärka Stadsmissionens varumärke. "Jag tycker om att jobba med förändring, att ha en vision om vart vi ska och hur vi ska ta oss dit", säger hon.

  • Leda

Det senaste halvåret har jag lärt mig nyttan av att faktiskt våga drömma. Att våga tro på sina drömmar så pass mycket att de till slut blir verklighet. Drömmar, målbilder, visioner… Synonymerna för det du vill uppnå eller lyckas med är många. För mig var det att skriva en bok.

Motivationsbloggen

För att kunna spetsa och fokusera ordentligt på områden vi tycker är värda riktig fördjupning, har Motivation.se börjat med teman. Vi publicerar ett antal artiklar och intervjuer som belyser ett utvalt ämne, ur olika aspekter. Vi startade i april med Temat mod  - en viktig egenskap för en bra ledare. Vi fortsätter nu med något som är minst lika viktigt - Tema:vision.

  • HR

Registreringen av nya företag fortsätter att minska i jämförelse med förra årets rekordsiffror. Samtidigt ökar antalet avregistreringar, visar nya rapporter från Bolagsverket och Visma.

Dela |

Litteraturtips