För att kunna spetsa och fokusera ordentligt på områden vi tycker är värda riktig fördjupning, har Motivation.se börjat med teman. Vi publicerar ett antal artiklar och...

Kommunikation ger prestationsutveckling

Charlotte Alexandersson, idrottscoach: ”Ibland behöver man en coach, för att förstå vilka tillstånd som skapar kraft och energi”.

Oberoende av vad det handlar om, så är det tillståndet som avgör hur långt vi kommer att nå. Varje person behöver förstå vilket eller vilka tillstånd som gör att han eller hon får loss sin kraft. Det finns inga lata människor, det finns bara mål som inte tillfredsställer. Det menar idrottscoachen Charlotte Alexandersson.

- Om jag ska uppnå ett resultat, oberoende av om det är inom idrott, näringsliv eller till exempel musik, så behöver jag tydliggöra vad målet är. De flesta börjar då prata om resultatet. Hur mycket de ska tjäna, hur många poäng de behöver ta för att få den ena eller den andra medaljen, eller hur många skivor som ska säljas. Men det kommer något före resultatet - och det är själva prestationen. Det krävs en topp-prestation för att nå bra resultat. Då pratar vi om görandet i stället för resultatet. Men det kommer något före prestationen också, det är tillståndet. Tillståndet är det som finns inne i var och en av oss. Till exempel när jag är arg, glad, nyfiken, kompetent, modig eller trygg, för att räkna upp några.

Det säger Charlotte Alexandersson, som är idrottscoach och jobbar med bland annat landslagsutbildning i Riksidrottsförbundet regi; ”Prestationsutveckling genom Kommunikation”.

Charlotte har 15 års erfarenhet av att utbilda och coacha i kommunikation för förändring inom näringslivet. För ledare och aktiva inom idrotten, eller andra kulturarbetare, som musiker, sångare och skådespelare.

- Självklart är det ingen skillnad på om det är näringsliv, kultur - som sång eller idrott - säger hon. Det är människor och vi har en sak gemensamt - det är att vi har en hjärna.

Det är ingen annan än du själv som förser dig med hinder eller möjligheter när det gäller din prestation. Det handlar om att du ska förstå många saker om dig själv, till exempel vilka tillstånd som gör att du blir full av kraft och energi. Och vilka värderingar du har som är bra för dig och vilka som begränsar dig.

Kommunicera med dig själv

- Det är kommunikationen med dig själv som är själva poängen, säger hon. Både den medvetna och den omedvetna kommunikationen. I den utbildning vi driver, så handlar det om att lära sig om sig själv. Hur du kommunicerar med dig själv och andra. Lära dig att förstå dina signaler och vad dom gör med dig. Hur du skapar olika tillstånd och hur du behåller dom!

Vill du hålla hög lägsta nivå, så handlar det om att du ska förse dig med tillstånd som gör att du topp-presterar för det är det som gör resultatet. Med andra ord - resultatet är en följd av prestationen, som i sin tur är en följd av dom tillstånd som frigör din kraft. Tillstånd – Prestation – Resultat.

- Om vi tar idrott som exempel, så är det viktigt att påpeka att prestationen uteslutande ägs av den aktiva. Det innebär att han eller hon ansvarar för sin prestation. Det betyder att det är den aktiva som ansvarar för vad som ska till eller bort, för att en topp-prestation ska kunna infinna sig. Det samma gäller för sångare, musiker, skådespelare och ledare, oberoende av plats och nivå, säger Charlotte. Alla måste ta sitt ansvar. Och alla vet vad som bäst gagnar honom eller henne.

Att hitta tillbaka

- Det är lätt att prestera när du har ”flow” och allt flyter din väg. Men vad händer om du är borta en tid från det du gjorde så bra? Kanske en skada som gör att du inte kan träna och tävla, eller att du får tillfälligt andra arbetsuppgifter på företaget, eller blir sjuk så att du inte kan sjunga. Hur hittar du då tillbaks till det som gjorde att det blev så bra?

Här är det många som upptäcker att dom inte vet vad dom gjorde när dom topp-presterade. Det bara funkade. Dom flesta gör utvärderingar på sig själva och sin prestation när det inte blev det resultat som dom hade önskat. Få gör utvärderingar på sig själva när dom har topp-presterat.

Det är när du topp-presterat som du ska göra den största utvärderingen någonsin. Ställ frågor till dig själv: Vad var det som gjorde att jag kunde skapa ett bra tillstånd? Vad var det för tillstånd?  Hur kan jag skapa det igen?

Att utvärdera exempelvis föreläsningen, idrottsprestationen eller musikframträdandet är självklart en del i  utvärderingen. Men det hjälper inte hur mycket du har tränat och förberett dig, om du inte har rätt tillstånd när det ska levereras.

Charlotte arbetade tidigare med en idrottare som sa: ”Mer än 90 procent av en topp-prestation består av hur jag tänker. Det spelar ingen roll om jag har tränat och förberett mig mer än alla andra, om jag bara lyckas få loss 65 procent av min fulla kapacitet. Då vinner jag inte i alla fall!”

- Det är ofta vid dessa tillfällen jag blir tillfrågad som coach, säger Charlotte.

Charlotte Alexandersson arbetar på Bosön och driver företaget Huvudleden, tillsammans med sin man Håkan Persson.

Foto: Camilla Alexandersson

  • Uppleva

Är du sugen på att åka till Japan? Varför inte göra slag i saken och börja med en tripp till Tokyo. En stad med 8,6 miljoner invånare och hur mycket som helst att göra och se. Inspirerande och energigivande - här är några små tips.

  • Leda

Låt oss anta att det finns uppemot 15 breda politikområden som måste diskuteras och behandlas i Sveriges riksdag varje år. Arbetsmarknad, utrikesfrågor, A-kassa, socialförsäkring, skola ...

  • Motivera

Är det någon som förstår vikten av att sätta upp tydliga målbilder så är det fotbollsspelaren Jesper Blomqvist. Med lilla Tavelsjö i Västerbotten som startpunkt gjorde den unge vänsteryttern en resa som de flesta spelare bara kan drömma om - till storklubbarna Milan och Manchester United.

  • Projektleda

Under våren har jag kommit i kontakt med två olika företag som fått mig att tänka. Båda företagen jobbar agilt - men bara ett av dem levererar i tid, enligt produktvisionen och mot en hållbar design.

  • Projektleda

Att ta fram en ny process ger nytt liv åt organisationen med löfte om nya ting, något som ska lösa störande problem och innebära ett nytt ”sätt att göra saker på” som kommer att få medarbetarna att stråla av tacksamhet. Tyvärr blir processen ofta juvelen i kronan medan människorna hamnar på efterkälken.

  • Planera

Det finns en mängd applications, ”appar” till mobiltelefonen, som kan hjälpa dig att effektivisera dina möten. Dessa smarta verktyg kan laddas ner till din mobiltelefon på bara ett par minuter och är ofta gratis. 

  • HR

Personer som tidigt i sin sjukskrivning får hjälp av Försäkringskassan blir sjukskrivna längre tid, visar en ny studie.

  • Leda

Verksamhetsidé, vision och värderingar utgör ett viktigt ramverk för alla som är del av en verksamhet. Men ramverket behöver förtydligas med engagerande mål med en kortare och längre tidshorisont. Målen skall styra mot kommersiella resultat, strategiska landvinningar och innovativa framgångar.

Motivationsbloggen

Veckan som gått har haft fokus på vårt Tema:vision. Våren är kanske en bra tid att fundera över sånt?

  • Hälsa

Jag har precis varit på ett första besök på skolan med min äldsta son och det var ett magiskt ögonblick: Träffa fröken. Spana in kompisarna. Kolla in matsalen. Allt det där… Som förälder är man förstås angelägen om att de ska bli omtyckta, smälta in, få vara med. Det är mänskligt. Det vill vi även när vi är vuxna.

  • Leda

Människor tar till sig ledaren innan de tar till sig visionen. Detta är utan tvekan den viktigaste skillnaden när det gäller att vara en framgångsrik ledare. Människor följer inte nödvändigtvis idéer, koncept eller visioner. Människor följer ledare som påverkar och får kontakt med dem. Men för många är ledarskap inte en inneboende egenskap, ledarskapets gen finns inte inbäddat i vårt DNA. Lyckligtvis, som John Maxwell påpekar, kan vi tillägna oss de egenskaper som är förutsättningen för ledarskap. Koppla ihop dem med en stark önskan, en passion och ingenting kan hålla dig från att bli  ledare. Processen att bli en ledare innebär en livslång serie av lärande och utveckling.
 

  • Leda

Hur får du andra att dela din vision för framtiden? Det är en fråga varje ledare som vill utöva ett betydande inflytande, behöver bli klar över. Tyvärr misslyckas många med att få stöd för sin vision, eftersom de helt enkelt börjar på fel sätt.

  • Leda

Marika Markovits, direktor på Stockholms Stadsmission och präst i Svenska Kyrkan, har utsetts till Arbetsgivaralliansens ledarstipendiat 2012. Juryn fastnade för hennes tydliga vision och arbete med att stärka Stadsmissionens varumärke. "Jag tycker om att jobba med förändring, att ha en vision om vart vi ska och hur vi ska ta oss dit", säger hon.

  • Leda

Det senaste halvåret har jag lärt mig nyttan av att faktiskt våga drömma. Att våga tro på sina drömmar så pass mycket att de till slut blir verklighet. Drömmar, målbilder, visioner… Synonymerna för det du vill uppnå eller lyckas med är många. För mig var det att skriva en bok.

Motivationsbloggen

För att kunna spetsa och fokusera ordentligt på områden vi tycker är värda riktig fördjupning, har Motivation.se börjat med teman. Vi publicerar ett antal artiklar och intervjuer som belyser ett utvalt ämne, ur olika aspekter. Vi startade i april med Temat mod  - en viktig egenskap för en bra ledare. Vi fortsätter nu med något som är minst lika viktigt - Tema:vision.

  • HR

Registreringen av nya företag fortsätter att minska i jämförelse med förra årets rekordsiffror. Samtidigt ökar antalet avregistreringar, visar nya rapporter från Bolagsverket och Visma.

Dela |

Partners