Att leva tills vi blir 100 år - del 2
Syftets roll i ett långt liv.

I Okinawa, en av världens blå zoner där många lever till 100+, är ikigai en självklar del av vardagen.
Att röra sig regelbundet är en grundbult för ett långt liv – det vet vi nu. Men rörelse är inte bara fysisk. Vi människor drivs också av en annan kraft: en inre rörelse. En riktning. Ett varför. För det visar sig att det som får oss att leva länge inte bara sitter i muskler och hjärta – utan i meningen bakom allt. Och det här är den andra nyckeln till ett långt liv: att ha ett syfte.
Det lilla ordet ”varför”
Vi människor är riktade varelser. Vi rör oss inte bara för att vi kan, utan för att vi vill någonstans – mot något. När det ”varför” är tydligt, blir till och med tråkiga sysslor meningsfulla. Och när det saknas... känns även de mest bekväma dagarna tomma.
Syfte behöver inte vara något stort, banbrytande. Det kan vara att odla tomater. Att ta hand om barnbarn. Att stötta andra. Att få vara en del av något – i familjen, i jobbet, i samhället.
Jag brukar tänka att syfte inte är ett mål, utan en riktning. En kraft som viskar: ”du spelar roll.”
Kung Salomo hade redan förstått det
Vi har vetat detta länge, egentligen. I Ordspråksboken i Bibeln – tillskriven den vise kung Salomo – står det:
”Där det inte finns någon vision, går folket under.”
Det är inte bara en poetisk formulering. Det är djupt biologiskt. När vi tappar riktning, tappar vi liv. Och det ser vi om och om igen – i verkliga livet.
Hur många superstjärnor, underhållare, företagsikoner – som varit fulla av liv och kraft under sina aktiva år – förlorar allt momentum när de går i pension? Några av dem dör till och med kort därefter. Inte för att kroppen var redo att ge upp, utan för att syftet tog slut.
Vi har fått höra att vi kommer att ”arbeta oss till en tidig död”. Men jag tror att det oftare är tvärtom:
Vi går i pension – till en tidig död.
Det är dags att ta Ordspråksbokens ord på allvar. De är inte bara gamla visdomsord – de är en blinkande varningslampa i vår samtid.
Ikigai – japansk nyckel till långt liv
I Japan finns ett ord för detta: ikigai – ”anledningen att stiga upp på morgonen”.
I Okinawa, en av världens blå zoner där många lever till 100+, är ikigai en självklar del av vardagen. Det kan vara att laga mat åt barnbarnen, vattna trädgården, lära sig något nytt, hjälpa någon annan. Inget behöver vara storslaget – men det är levande. Personligt.
Forskning visar att personer med ett tydligt syfte:
- Har lägre risk för hjärt-kärlsjukdom
- Har bättre kognitiv funktion i hög ålder
- Har lägre förekomst av depression
- Rent statistiskt lever längre
Att vara behövd förlänger livet
En studie publicerad i JAMA Psychiatry följde tusentals personer över tid. De som upplevde att de hade en tydlig riktning i livet hade 15 % lägre risk att dö i förtid – oavsett kön, inkomst eller utbildningsnivå.
I Sverige ser vi hur viktigt det är att känna sig behövd. Många som går i pension vittnar om en känsla av tomhet när deras dagliga funktion plötsligt försvinner. Och bland äldre som upplever ensamhet eller meningslöshet ökar risken för nedstämdhet, sjukdom – och för tidig död.
Men det här är också goda nyheter: det betyder att vi kan påverka. Vi kan hitta nya syften – i olika skeden av livet.

Från stressad chef till inspirerande ledare!
Känner du dig överväldigad i din ledarroll? I så fall är du inte ensam. Med onlineutbildningen Leda mig själv, går du från stress och reaktivitet till självledarskap, fokus och starka teamresultat.
Kolla in vårt specialerbjudande på denna kraftfulla 1-timmesutbildning.
En ny fas, ett nytt syfte
Jag har genom åren träffat många chefer i mitt arbete – både medan de var mitt i karriären och senare, när de gått i pension. Flera av dem beskrev precis samma sak:
I början var det en lättnad att slippa väckarklockan. Att inte längre leva efter kalendern. Att kunna ta dagen som den kommer.
Men efter några månader började något skava. De saknade sammanhanget. Kollegorna. Tempot. Men framför allt – känslan av att spela en roll. Att vara en del av något större. Att behövas.
Några hittade nya vägar: de började föreläsa, skriva, coacha yngre. Andra engagerade sig ideellt eller i lokala föreningar och sa: ”Det är kanske inte samma ansvar som förr – men det betyder något. Jag känner att jag fortfarande bidrar.”
Det är precis det här som är syftets styrka. Det behöver inte vara det du gjorde förr – men det behöver ge dig en riktning. En känsla av betydelse.
Så hittar du eller återupptäcker ditt syfte
Syfte förändras. Det är naturligt. Det vi levde för som 30-åringar är kanske inte detsamma som när vi är 60 eller 80. Men känslan av att vara behövd, att ha ett sammanhang – den är tidlös.
Här är några frågor jag själv återvänder till ibland:
- Vad får mig att känna mig levande?
- Vad gör mig nyfiken?
- När glömmer jag tid och rum?
- Vad skulle jag sakna om det försvann?
- Vem kan jag göra något för – redan i dag?
Syfte kan vara att vårda något. Att lära ut. Att lära nytt. Att bidra. Att finnas till för någon annan – på ett sätt bara du kan.
Syfte är inte prestation – det är en inre riktning
Vi lever i en tid där mening ofta mäts i prestation eller status. Men syfte behöver inte vara produktivt – bara äkta. Du har redan ett syfte, kanske bara lite undangömt. Något som en gång fick dig att vakna med glädje – eller som kanske precis börjat gro.
Det viktiga är inte vad det är – utan att det finns.
Nästa gång: Ät för att leva – inte bara för att bli mätt
I nästa artikel tittar vi på hur dina matvanor påverkar din livslängd och livskvalitet. Vi rör oss från Zenbuddhismens och Ayurvedans urgamla råd till modern forskning om tarmflora, mättnad och långsiktig hälsa. Du får enkla principer att leva efter – och en viktig påminnelse: ät som om du ville leva länge.
Vd och Chefredaktör Motivation.se, vår expert inom ledarskap
- Följ skribent
Per Winblad, är vd & chefredaktör för Motivation.se och har under 35 år utbildat och tränat över 5000 chefer och medarbetare i ledarskap och personlig utveckling. Per är även författare till boken ”Salomos principer, visar vägen till ett moget ledarskap och ett framgångsrikt liv”. Ingår i John Maxwells Founders Circle, ett internationellt nätverk av certifierade coacher och talare.
Kontakt: per.winblad@motivation.se
Denna artikel:
- Betygsätt
Följ ämne:
- Hälsa